بدمینتون

BWF خراسان شمالی

رئیس فدراسیون بدمینتون در بجنورد:برای حضوری قدرتمند در مسابقات جهانی لندن برنامه ریزی کرده ایم

پوریا در حاشیه بازدید از امکانات بدمینتون خراسان شمالی گفت:به منظور حضوری قدرتمند در مسابقات جهانی لندن که ورودی المپیک 2012 نیز محسوب می شود، 2 کمیته منسجم استعدادیابی در بخش مردان و زنان در فدراسیون تشکیل شده است که با سرکشی به استانهای مختلف در خصوص شناخت استعدادها و معرفی آنها به کادر فنی تیم های ملی اقدام شده است.

وی اضافه کرد:در حال حاضر نیز ترکیب تیم های ملی بزرگسالان مردان و زنان کشورمان نیز مشخص شده که پس از اتمام مسابقات بدمینتون قهرمانی بزرگسالان کشور که در اوخر آبانماه در گیلان برگزار می شود این ترکیب نهایی خواهد شد.

رئیس فدراسیون بدمینتون همچنین گفت:براساس پیگیری هایی که از طریق کنفدراسیون بدمینتون آسیا صورت گرفته است در مرداد ماه سال آینده برای نخستین بار کشورمان میزبان رقابتهای باشگاههای غرب آسیا خواهد بود.

وی در خصوص وضعیت رشته ورزشی بدمینتون در کشور نیز گفت: در حال حاضر طبق آمار بیش از 20هزار ورزشکار سازمان یافته در این رشته در کشور فعالیت می کنند که بیشترین آمار مربوط به بانوان و در استانهای تهران،اصفهان و فارس می باشد.

پوریا اضافه کرد: هم اکنون 10 سالن اختصاصی رشته بدمینتون در کشور وجود دارد که تمام تلاش ما بر این است تمامی استانهای کشور ازیک سالن اختصاصی برای این رشته بهره مند شوند.

وی همچنین برگزاری مسابقات جوانان قهرمانی کشور در آبان ماه در قزوین،برنامه ریزی برای برگزاری منسجم رقابتهای جام فجر و اعزام تیم نوجوانان کشورمان به مسابقات قهرمانی آسیا که آبانماه امسال در ژاپن برگزار می شود را از دیگر اقدامات پیش روی این فدراسیون عنوان کرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/07/07ساعت 19:12  توسط N@2  | 

حضور جناب آقای پوریا و جناب آقای مداحی درخراسان شمالی

امروز ۶/۷/۱۳۸۹ جناب آقای مهندس پوریا و جناب آقای مداحی بازدیدی  از سالن اختصاصی بدمینتون بجنورد داشتند ُجناب مداحی نکات آموزشی را برای جمعی از ورزشکاران این ورزش ارائه داد که در آن نکاتی آموزنده و جالب ارائه دادند که برای این ورزش در این استان خیلی آموزنده بود جناب پوریا نیز با مسئولین زیر ربط این ورزش و رئیس تربیت بدنی خراسان شمالی جناب آقای داور زنی حضور داشتند  در مورد این سالن اختصاصی به گفتگو پرداختند این بازدید با بازی آقای مداحی با چند تن از ورزشکاران و مربیان انجام شد .در این بازی های تمرینی اینجانب نیز از نکات آموزشی این بزرگوار بهرمند شدم که در مطالب آتی به نکات ریز این تمرین می پردازم .

+ نوشته شده در  سه شنبه 1389/07/06ساعت 20:47  توسط N@2  | 

بازدید مسئولان بدمینتون از استان خراسان شمالی

جناب آقای مهندس پوریا در بازدید از خراسان شمالی امروز ۶/۷/۱۳۸۹ در بجنورد بسر می برند ودر بازدید امروز از سالنها و مراکز تفریحی و چند مکان دیگر مشغول بازدید هستند و با مسئولان این استان در مورد روند شکل گیری بدمینتون و پیشرفت آن در حال صحبت و نقد و بررسی می باشند.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 1389/07/06ساعت 18:40  توسط N@2  | 

بازدید مسولان فدراسیون بدمینتون از استانهای مازندران، لرستان و خراسان شمالی

بازدید مسولان فدراسیون بدمینتون از استانهای مازندران، لرستان و خراسان شمالی

محمدرضا پوريا به همراه جمعی از مسولان فدراسيون بدمينتون به استانهای مازندران، لرستان و خراسان شمالی سفر خواهند کرد.محمدرضا پوريا به همراه جمعی از مسولان فدراسيون بدمينتون صبح امروز به مازندان سفر کردند تا ضمن بازدید از روند برگزار مسابقات قهرمانی جوانان دختر که در قائمشهر در حال برگزاری است با ديدار با مسولان اداره کل تربيت بدنی این استان در جهت رفع مشکلات ورزش بدمینتون و گسترش هرچه بیشتر آن رايزنی کنند.محمدرضا پوریا 31 شهریور نیز به استان لرستان می رود تا از نزدیک شاهد مسابقات قهرمانی کشور جوانان پسر در این استان باشد.مسولان فدراسیون بدمینتون سه شنبه هفته آتی نیز ( 6 مهر 1389) به استان خراسان شمالی می روند تا در نشستی با مسولان ورزشی این استان مسائل بدمینتون را مورد بررسی قرار داده و برای پیشرفت بدمینتون در این استان برنامه ریزی و هماهنگی های لازم را انجام دهند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 1389/07/06ساعت 18:22  توسط N@2  | 

انتقاد شديد ملي پوش بدمينتون:ما را به گوانگجو ببريدهزينه را خودمان مي‌دهيم

 

غلامرضا شاه حسيني با گلايه از عدم اعزام تيم ملي بدمينتون به بازي‌هاي آسيايي گوانگجو گفت: من حاضرم هزينه اعزام خودم به گوانگجو را پرداخت كنم و از كميته ملي المپيك مي‌خواهم كه بدمينتون را به گوانگجو ببرد.عضو تيم ملي بدمينتون با اشاره به اين كه تمام رشته‌‌هاي فعال ورزشي حق دارند مسابقات زيادي را ببينند، اظهار كرد: نمي‌گويم يك تيم كامل هفت نفره در رشته بدمينتون راهي بازي‌‌هاي آسيايي شود اما با توجه به اين كه ميدان بزرگي پيش روي ورزشكاران است حداقل چند نماينده از بدمينتون را به تيم بفرستيد.حضور در بازي‌هاي آسيايي كمترين هزينه را به كشورها تحميل مي‌كند و آنها فقط بايد هزينه بليت را بپردازند. من خودم حاضرم هر مبلغي كه براي اعزام من به بازي‌هاي آسيايي هزينه مي‌شود را پرداخت كنم اما در گوانگجو حاضر باشم.وي به بعضي رشته‌‌ها مانند كشتي، جودو و بوكس اشاره كرد و گفت: در اين رشته‌‌ها هم تنها در چند وزن خاص شانس مدال داريم و ساير وزن‌‌ها كه احتمال كسب مدال ندارند پشت اوزان مدال آور پنهان مي‌شوند. من اين سوال را مي‌پرسم كه بدمينتون با آن وزن‌‌هايي كه مدال نمي‌آورند چه تفاوتي دارد. همين چند روز پيش در رشته جودو نتايج غيرقابل قبولي به دست آمد، در حالي كه در رشته بدمينتون من و كاوه مهرابي در مسابقات قهرماني جهان حاضر بوديم در حالي كه تنها 64 بدمينتون باز برتر دنيا در اين مسابقات شركت مي‌كردند ما در كوران تمرين و تلاش براي پيشرفت هستيم و همه تلاشمان را در اين گذاشته ايم كه سهميه المپيك كسب كنيم و حالا حضور در بازي‌‌هاي آسيايي مي‌تواند فرصت ارزشمندي براي ما باشد.

شاه حسيني زحمات فدراسيون بدمينتون را قابل تقدير دانست و گفت: پوريا از وقتي كه سرپرست فدراسيون شده تمام تلاش خود را به كار گرفته و گفته فدراسيون حاضر است هزينه‌‌هاي اعزام را قبول كند. به نظر من رشته‌‌هايي مانند فوتبال، بسكتبال، كشتي و جودو كه اردوهاي متمركز دارند هزينه سرسام‌آوري را به كميته ملي المپيك تحميل مي‌كنند اما ما بدمينتون بازان توقع چنداني نداريم و فقط مي‌خواهيم ما را به گوانگجو بفرستند بالاخره رشته بدمينتون در ايران فعال است و در بعد همگاني به صورت گسترده جا افتاده است. حضور نمايندگان ايران در بازي‌‌هاي آسيايي مي‌تواند انگيزه‌اي براي بدمينتون بازهاي جوان و نوجوان در آينده باشد. در حالي كه به راحتي روي بدمينتون خط قرمز مي‌كشيم.وي درباره عملكرد فدراسيون بدمينتون تصريح كرد: من واقع‌گرا هستم و نمي‌خواهم رويايي فكر كنم همين كه فدراسيون توانسته مربي خارجي را با حقوق ماهي دو هزار و 500 دلار در ايران حفظ كند كار بزرگي انجام داده است و من پيشرفت محسوسي در بدمينتون مي‌بينم، مي‌دانم كه فدراسيون بدمينتون سالي 400 – 054 ميليون تومان بيشتر بودجه ندارد و در اين شرايط و با اين امكانات خوب كار كرده است اما اگر بخواهيم بدمينتون در آينده جايگاهي بهتر از امروز داشته باشد بايد كميته ملي المپيك و سازمان تربيت بدني توجه بيشتري به بدمينتون داشته باشند آن وقت است كه مي‌توانيم توقع بيشتري از اين رشته داشته باشيم. حركت بدمينتون رو به جلو است و فقط بايد به او بيشتر توجه شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/07/04ساعت 18:19  توسط N@2  | 

بدمینتون چینی با قدمتی بیش از بدمینتون اروپایی

بدمینتون چینی با قدمتی بیش از بدمینتون اروپایی

حتما تا حالا بدمینتون بازی کرده اید؟ شاید هم یکی از میلیون ها طرفداران این بازی هستید! اما امروز همان بازی را با روشی که قدمتش بسیار بیشتر است به شما معرفی می کنیم:

 

یکی از هنرهای باستانی در چین که Ti Jian Zi نام دارد چیزی شبیه بدمینتون است. اما با این تفاوت که مهارت و تمرین بالایی می طلبد.
این نوع بدمیتون چینی در حدود ۲۰۰۰ سال پیش اختراع شد و به تدریج معروف شد. اکنون فروشگاه هایی ورزشی، توپ این نوع بدمینتون را در سرتاسر چین و برخی شهر های دنیا می فروشند.

 

در دوران قدیم اوج این نوع بازی در چین بود. در آن زمان مسابقات فینال بین استادان این بازی که از سرتاسر دنیا می امدند در چین  برگزار میشد. اما امروزه حتی امریکا هم به جمع کشور های قدرتمند در این بازی وارد شده و رقیب جدی چین است.
توپ این نوع بدمینتون چینی در واقع شامل یک سکه فلزی است که در یک پارچه پیچیده شده است و تعدادی پر نیز در انتهای آن وجود دارد. که سقوط آن را کند می کنند درست مانند توپ بدمینتون معمولی.

 

در این ورزش، روش های مختلفی برای بازی وجود دارد و در قوانین این بازی نوعی حالت توافقی هم وجود دارند اما اصل کلی آنها یکی است و آن هم این است ” که توپ زمانی طولانی تر روی هوا باشد بدون انکه به روی زمین بیافتد”. در واقع بازیکنان باید با داخل پا و ناحیه نزدیک به قوزک پا به این توپ ضربه  بزنند. این شروع بازی است و در ادامه باید بازیکن مقابل مانع افتادن توپ با ناحیه داخل و یا بیرونی قوزک پای خود شود. برخی از این بازیکنان و اساتید این رشته با تمرین زیاد، حرکات خارق العاده ای در هنگام ضربه زدن به توپ انجام میدهند که این خود باعث محبوبیت دو چندان این بازی شده است.
بدمینتون چینی در حالت یک نفره نیاز به فضای کمی برای تمرین دارد و در چین به عنوان یکی از بازیهای جذاب برای کودکان و بزرگسالان شناخته می شود و حتی تورنمنت داخلی هم برای این بازی در چین پیش بینی شده است. این تورنمت از سال ۱۹۸۷ دایر شد و موجب شده این بازی تا فراتر از مرزهای چین هم پیش برود.

 

برای دیدن فیلم های این ورزش باستانی به اینجا و اینجا بروید.

یکی از کاربران خوب و گل سایت اطلاعاتی رو در مورد این بازی در مازندران فرمودند که براتون قرار میدم:

“”دقیقاً مثل این بعضی‌ در مازندران هم انجام میشد(قدیم ۳۵ سال پیش) و به آن لنگه بعضی‌ می‌‌گفتند، ولی‌ بجای سکه از سرب که ذوب میکردند و به صورت گرد (شبیه سکه) در میاوردند و بجای پار از پست گوسفند یک تکه می‌‌بریدند و آن را به سرب می‌‌دوختند.(این بازی بیشتر در زمان عید قربان که گوسفند می‌‌کشتند و پست آن زیاد بود انجام میشد) ولی‌ نوع بازی شبیه همین بود.”"

+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/07/04ساعت 9:4  توسط N@2  | 

آسیب آرنج در بدمینتون

آسیب آرنج در بدمینتون

بشر از ابتدای پیدایش همواره در صدد افزایش قدرت بدنی خویش است و پیوسته کوشش می کند تا بر مهارتهای جسمانی خود بیفزاید ، لذا از ورزش به عنوان یک پدیده بیولوژیک استفاده می کند . در سالهای اخیر ، رقابتهای ورزشی و مسابقات قهرمانی گسترش فزاینده ای یافته است ، از سوی دیگر ، ورزشکاران با کمک تکنیکهای علمی ورزشی از قدرت ، استقامت و توان بهتری برخوردار شده اند . خوی مبارزه گری و قهرمان طلبی در صحنه بازی ها و میادین مسابقات ورزشی به گونه ای است که گاه منجر به ضایعات و آسیب های ورزشی اجتناب ناپذیر می شود بدین جهت ورزشکاران باید تحت آموزش لازم برای کسب قدرت انعطاف پذیری عضلات قرار بگیرد . و برای اطمینان کافی خود را گرم نموده و حرکات کششی قبل از فعالیت داشته باشد .
در زیر خلاصه ای ازآسیب آرنج در ورزش بدمینتون ارائه میگردد.

 درد آرنج در ورزش هاي راكتي

يكي از شايع ترين آسيب ها در ورزش هاي راكتي از جمله بدمینتون ، التهاب تاندون زائده خارجي آرنج ( اپي كونديل خارجي ) است . بر اساس آمارهاي به دست آمده هر چند اين عارضه در هر سني اتفاق مي افتد اما بيشترين مبتلايان به آن را محدوده سني 40 تا 50 سال تشكيل مي دهند .تقریبا نیمی از بازیکن های آماتور 30 سال به بالا مشکل آرنج دارند : درد در زدن بک هند ، سرویس ، بلند کردن بسته یا حتی گرفتن یک قوطی نوشابه مشاهده می شود . برای اغلب بازیکنهای باشگاهی مشکل به صورت درد بیرون آرنج پیش می آید. در مورد بازیکنهای حرفه ای وآنها که سرویس قدرتی می زنند مشکل درد در داخل آرنج است .


معمولا بیشترین مشکلات درد آرنج ناشی از بی توجهی به اولین دردهایی است که بدن از طریق آنها هشدار می دهد. اغلب پزشک ها علت اصلی مشکل درد آرنج را به بک هند نسبت می دهند بیشتر بازیکن های تازه کار می خواهند از قدرت دستشان در بک هند استفاده کنند بجای اینکه از چرخش شانه و کمر استفاده کنند . علت دیگر مشکل می تواند تقه زدن به توپ باشد بجای اینکه با استفاده از تمام بدن با سوئینگ کامل توپ بزنند . ضعف مچ وشانه هم می تواند عامل فشار بر آرنج باشد.
علائم ونشانه هاي شايع این عارضه  عبارتند از : درد و حساسيت در زائده استخواني قسمت خارجي آرنج ، ضعف قدرت ناحيه مچ دست و درد قسمت خارجي آرنج به هنگامي كه پزشك مچ و انگشتان دست را در برابر نيروي مقاوم به عقب خم مي كند . بهتر است ناحيه گردن هم در اين ورزشكاران معاينه شود زيرا در بسياري از موارد ناراحتي هاي گردن هم تظاهرات باليني خود را در ناحيه آرنج نشان مي دهند . انتخاب وسايل ورزشي مناسب به ويژه راكت و بكارگيري صحيح ضربات بك هند در پيشگيري از اين عارضه كمك كننده است .

بياد داشته باشيد:

۱- در اجراي ضربات بك هند دقت نماييد. ضربات بك هند هميشه بايد بدون حركت و خم كردن مچ دست اجرا شود تا نيروي عكس العمل ضربه وارده به توپ به تمام نقاط بدن منتقل شود و فقط در ناحيه آرنج منعكس نشود .  بهتر است که از شانه تان سوئینگ کنید و وزن تمام بدن را به ضربه منتقل کنید .به سمت توپ بروید و آنرا زودتر بزنید . یک آرنج رو به جلو در بک هند یکی از عوامل درد گرفتن تاندن آرنج است .

2 - راكت سبك و محكم انتخاب نماييد و همچنين به ياد داشته باشيد بزرگ بودن اندازه سر راكت ، تناسب دسته راكت با سر آن همچنين جنس تور راكت با نخ طبيعي ، در كاهش نيروي وارده به آرنج موثر است . برای کاهش انتقال ضربه به آرنج ، زه های راکت را شل تر نصب کنید ، ( کمی کمتر از حد مورد توصیه سازنده راکت ) راکتی بگیرید که ارتعاش کمتری به بدن منتقل کند .

3 - با توپ خيس و سنگين بازي نكنيد .

4 - پيش از آغاز تمرين يا مسابقه به مدت 15 تا 30 دقيقه خود را گرم كنيد .

۵ - گرم كردن ، انجام حركات كششي ، سرد كردن و بهره گيري از اصول علمي ماساژ و تغذيه ورزشي در پيشگيري از آسيب آرنج در ورزشهاي راكتي موثر است .

درمان

هنگام بروز علائم ، استفاده از يخ درماني به شكل قرار دادن كيسه يخ در محل درد ( مدت 20 دقيقه ، ۶ بار در روز تا 48 ساعت ) استراحت كردن و استفاده از بريس هاي ( نگهدارنده هاي ) مخصوص مي تواند در تخفيف درد موثر باشد . همچنين ممكن است قرص هاي مسكن ضد التهاب نظير بروفن و تزريق موضعي كورتن زير نظر پزشك تجويز گردد . توصيه مي گردد براي پيشگيري از عود مجدد عارضه تا تكميل دوره درمان ، برنامه توانبخشي ، تقويت آرنج و عضلات اطراف آن و نيز تقويت مچ دست به طور مرتب انجام شود و فقط به رفع علامت درد اكتفا ننمايند چرا که
اگر به اولین دردهای آرنج بی توجهی کنید به تدریج وضع آرنج بد و بدتر می شود و ممکن است در آینده مجبور باشید با بدمینتون خداحافظی کنید .

+ نوشته شده در  شنبه 1389/07/03ساعت 20:35  توسط N@2  | 

بدنسازي براي بدمينتون (تمرين با وزنه)

بدنسازي براي بدمينتون (تمرين با وزنه)

 

بدمينتون نياز به هماهنگي زياد بين چشم و دست دارد؛ انعطاف در حرکتها، واکنش‌هاي آني و درجه‌ي بالاي آمادگي بدني که تحمل رالي‌ها و مسابقات طولاني را داشته باشد. بنابراين انجام تمرينات بدنسازي براي بالابردن مشخصه‌هاي جسماني در کنار نرمش‌هاي ديگر مثل دويدن، درجازدن، پرش و تمرينات کششي اهميت زيادي دارد.


اگر هنوز به تمرينات بدنسازي براي بهبود قدرت و توانتان معتقد نيستيد، اين را در نظر داشته باشيد که يک مسابقه‌ي بدمينتون بدون استراحت بين رالي‌ها از 20 تا 45 دقيقه طول مي‌کشد. اگر شما در شرايط مطلوب نباشيد، ممکن است از خستگي امتيازهاي زيادي را از دست بدهيد.

دليل مهم‌تر ديگر براي بدنسازي در بدمينتون جلوگيري از آسيب‌هايي نظير در رفتن شانه و آرنج است که به‌علت تمرين ناکافي و متعاقباْ عدم تعادل در ماهيچه رخ مي‌دهد.

تمرين با وزنه مخصوصا براي قوي کردن دست، مچ، آرنج و مفاصل شانه و ماهيچه‌هايي که آنخا را احاطه کرده‌اند. انجام مي‌شود. علاوه بر اين براي تقويت عضلات شکم، پشت و پايين‌تنه انجام شده که با شما در کشش، زدن اسمش، جهش به جلو و شيرجه در هنگام بازي کمک خواهد کرد.در درجه اول شما باید راکت‌تان را محکم در دست بگيريد که يک اسمش پرقدرت را اجرا کنيد. براي تقويت عضلات کف دست‌تان از دستگيره‌هاي تقويت کف دست (هندگريپرها) استفاده کنيد.

نرمش‌ها و تمريناتي که براي تقويت ساعد و بازو بکار مي‌روند، مي تواند با وزنه انجام گيرد. چند نمونه از حرکت‌هايي که مي‌توان انجام داد عبارتند از:

   1. جمع‌کردن و بازکردن مچ با در دست داشتن دمبل
   2. جمع‌کردن و بازکردن آرنج با در دست داشتن دمبل
   3. نگهداشتن دمبل در حالت ايستاده و بازکردن بازوها به طرفين بالا آوردن آنها تا شانه و گردن، در حالي که مچ و آرنج خم نشوند.

براي قوي کردن عضلات سينه و شانه‌هايتان که به شما هنگام زدن اسمش نيرو مي‌دهند، شناي روي دست بصورت مداوم که در آن خود بدنتان نقش وزنه را دارد، مي‌تواند مؤثر باشد. با همين تمرين عضلات پشت و کتف‌ها نيز تقويت مي‌شوند.

همچنين براي قوي کرن ساعد، بازو، عضلات پشت و سينه، تمرين مداوم بارفيکس خيلي مي‌تواند مفيد باشد و همزمان تمام گروه عضلات فوق را تمرين مي‌دهد. در اينجا هم بدنتان به‌عنوان وزنه عمل مي‌کند.

در تمرينات با وزنه بخصوص براي عضلات مياني و تحتاني پشت، حرکتي موسوم به "dead lift" با دمبل يا وزنه انجام مي‌گيرد. در اينجا ورزشکار ميله‌وزنه يا دمبل را در دو دست گرفته، با زانوهاي صاف به جلو خم مي‌شود و به آهستگي بدنش را صاف مي‌کند تا بدينوسيله عضلات پشتش به کار بيفتند.

دراز-نشست بهترين حرکت براي تقويت عضلات شکم‌تان است. در دراز نشست همچنين، بدنتان بعنوان وزنه عمل مي‌کند. مطمئن شويد که درازنشست را روي سطحي ثابت، بدون فشار به پشت‌تان انجام مي‌دهيد. به مرور مي‌توانيد از دمبل نيز براي اعمال وزن بيشتر استفاده کنيد.


+ نوشته شده در  شنبه 1389/07/03ساعت 20:33  توسط N@2  | 

بازي بدمينتون در نصف زمين تک‌نفره

بازي بدمينتون در نصف زمين تک‌نفره

و اصول بيومکانيک در بدمينتون

 


ازي نصف زمين تک‌نفره مي‌تواند فوايد زيادي براي بازيکن بدمينتون داشته باشد. با پيشرفت در بازي‌تان مي‌توانيد از آن لذت ببريد. بازي در نصف زمين توانايي‌ها و گام‌هاي بازيکن را ارتقا مي‌دهد و بر تحمل‌پذيري وي در رالي‌هاي طولاني مي‌افزايد. در ادامه به جزئيات فوايد اين بازي و دلايل آن مي‌پردازيم.

با بازي در نصف زمين به گام‌هاي سريع‌تر و بهتري دست مي‌يابيد. اين بخاطر کوچک بودن محوطه‌ي زمين اين بازي نسبت به زمين کامل در بازي تک‌نفره است. در يک زمين کوچکتر شما بيشتر مي‌توانيد روي حرکت گام‌هاي اصلي متمرکز شويد. در اينجا لازمه‌ي کار پا حرکت از عقب به جلو و از جلو به عقب است.

جلو عقب رفتن يکي از بنيادي‌ترين حرکات گام در بدمينتون است. اين باعث پيشرفت در عملکرد تعقيب توپ پس از زدن اسمش مي‌شود. وقتي که در اين بازي حرکت گام‌ها را راحت انجام مي‌دهيد? به آساني مي‌توانيد گام‌هاي پيشرفته‌ي بيشتري ياد بگيريد که مستلزم بازي در زمين کامل است.

بازي در نصف زمين تک‌نفره همچنين استقامت و پايداري شما را افزايش مي‌دهد زيرا در زمين کوچکتر تنها به ضربه‌هاي ساده احتياج داريد. ضربه‌هاي ساده راحت‌تر بدست مي‌آيند اما مهم اينست که بازيکن در اين زمان مي‌کوشد همان ضربه‌هاي معمولي را به بهترين شکل اجرا کند و وضعيتي را مي‌گيرد که ضربه‌هاي بزرگتر و سخت‌تري را بزند.

شما بايد تمام اين ضربه‌ها را مستقيم بزنيد که شامل لوب? دراپ? اسمش و ضربه‌هاي نت هستند. اشتباه‌هاي اضافي در اين بازي مي‌تواند کمتر باشد زيرا بازيکنان تنها به اجراي درست ضربه‌هاي اصلي‌شان احتياج دارند.

حالا شما ضربه‌هاي بي‌نقص و ‌دقيق‌تري مي‌زنيد و حرکت گام‌هايتان بهتر شده است. چيز ديگري هم در در شما رخ مي‌دهد. توان بدني‌تان در حال افزايش است. رالي‌ها در نصف زمين تک‌نفره طولاني‌تر مي‌شوند. هر دو بازيکن ضربه‌هاي به اصطلاح "درصد بالا"تري مي‌زنند. براي مثال زدن ضربه‌هايي که به احتمال بيشتري به ادامه‌ي رالي منجر مي‌شود.

اين در رالي‌هاي طولاني? مخصوصا جلو و عقب رفتن‌ها معني پيدا مي‌کند. اکثر تاس‌ها? ضربه‌هاي دراپ را در پي دارد? سپس بازي نت و تاس‌هاي بيشتر براي ادامه‌ي رالي و بردن بازي. احتمال خستگي يا کسل شدن در اين رقابت مفرح و جذاب وجود ندارد. به اضافه‌ي اينکه ميزان تمرکز? قدرت بدني و توانتان افزايش مي‌يابد.

فوايد گام‌هاي بهتر? دقت بيشتر و قدرت بدني افزوده شده آن است که وقتي اسمش مي‌زنيد? اين عوامل به شما کمک مي‌کنند تأثيرگذاري ضربه‌هايتان را تا حد امکان افزايش دهيد. با قراردادن پاهاو بدنتان در وضعيت درست و با زدن ضربه‌اي نرم و کامل که مي‌دانيد دقيق‌تر خواهد بود? اسمش‌هايتان قدرتمند تر و مؤثرتر مي‌شود. همچنين در حفظ انرژي? ياد مي‌گيريد چطور از اسمش‌ها صرفه‌جويانه استفاده کنيد؛ معمولا فقط وقتي که فرصتي بوجود مي‌آيد (مثلا تاس ضعيفي از حريفتان? يا وقتي مي‌بينيد او کمي از موقعيت خارج شده.).

به دليل زمين کوچک‌تر شما قادر به پيش‌بيني و برگرداندن اسمش‌هاي حريفتان هستيد. از آنجا که همه‌ي اسمش ها در نصف زمين تک‌نفره مستقيم هستند? شما قادر خواهيد بود روي دفاع خالص متمرکز شويد? بجاي اينکه به هر طرف شيرجه بزنيد تا آنها را برگردانيد. شما در مقابل اسمش سه انتخاب داريد: توپ را با ارتفاع زياد دور کنيد? آن را به جلوي زمين حريف بياندازيد? يا آن را درايو مستقيم به عقب بزنيد. من آخري را ترجيح مي‌دهم? زيرا کسي که اسمش زده است? قدري نيروي حرکت به جلو دارد که مي‌توان در برابرش بکار برد تا برگشتي ضعيف را در پي داشته باشد. بنابراين اگر مي‌خواهيد در بازي‌تان پيشرفت کنيد و از آن لذت ببريد? بازي نصف زمين تک‌نفره را انجام دهيد.


بسيار ضروري است که با مباني اصول بيومکانيک در بدمينتون آشنا باشيم. زيرا بدمينتون درگير است با چشمان تيزبين? آناليز سريع ضربه‌ي حريف? آمادگي در وضعيت استقرار? تنظيم دست? تغيير طرف راکت به سمت توپ و خوب جمع کردن نيرو زماني که مي‌خواهيد اسمش بزنيد. همه‌ي اين حرکت‌ها بسته به دانستن قوانين بيومکانيک است.

براي تفهيم اصول بيومکانيک در بدمينتون لازم است نکاتي را درباره‌ي «مرکز ثقل» بدانيد. مرکز ثقل نقطه‌اي در بدن است که نقش اساسي در تعادل تمام بدن ايفا مي‌کند. در آن نقطه بدنتان در تعادل کامل خواهد بود? بدون اينکه براي حفظ تعادل نياز به تغيير حالت يا چرخش داشته باشيد.

مرکز ثقل تقريباْ در قسمت انتهايي نخاع معروف به استخوان خاجي قرار دارد؛ به ويژه در يک سوم فوقاني آن. مرکز ثقل در خانم‌ها بخاطر لگن پهن‌تر و چربي بيشتر در باسن و ران‌ها? نسبتاْ پايين‌تر از مردان است. همچنين قد و سن روي محل مرکز ثقل تأثير دارد. مرکز ثقل به اين خاطر اهميت دارد که با پايين آوردن آن مي‌توانيد تعادلتان را در بازي بدمينتون افزايش دهيد.

همينطور محور ثقل? تکيه‌گاه? وزن شخص و اصطکاک تماس بين سطوح عوامل ديگري هستند که در برخورداري از تعادل به شما کمک مي‌کنند.  به عبارت ديگر? محور ثقل تقريباْ بايد در پايه‌ي تکيه‌گاه يا نزديک آن باشد. تکيه گاه بايد تا حد امکان عريض و باز باشد. وزن شخص بايد در حدي مطلوب باشد که استحکامش را حفظ کند و اصطکاک بين صطوح افزايش يابد تا در هنگام بازي از تعادل خوبي برخوردار باشد.

براي دستيابي به فوايد اصول بيومکانيک که در بالا مطرح شد? يک بازيکن بدمينتون بايد زانو ها و کمر را کمي خم کند تا مرکز ثقل بدنش را پايين نگه دارد. با پاهاي باز تکيه‌گاهش را عريض کند. از بالا آوردن غيرضرري بازوها به بالاي سر اجتناب کند که باعث بالا آمدن مرکز ثقل مي‌شود. بدن را به وزن ايده‌آل برساند و کفش ورزشي داراي کف لاستيکي با اصطکاک خوب بپوشد تا بر استحکامش هنگام بازي بيافزايد و از آسيب‌هاي ورزشي جلوگيري کند.

در آخر? هنگام بازي بدمينتون تمرکز نکردن روي اجسام ساکن بجاي اجسام متحرک کمک مي‌کند تعادل بهتري داشته باشيد. به دليل اينکه اجسام متحرک بصري از نظر رواني روي احساس تعادل شما هنگام بازي تأثيرگذار است.

بکارگيري درست اصول پايه‌اي بيومکانيک در بازي بدمينتون به چند طريق کمک مي‌کند:

   1. زمان واکنش را کاهش مي‌دهد? که بدينوسيله در پاسخ به ضربه‌هاي حريف وقت اضافه مي‌گيرد.
   2. در بازي تهاجمي کمک مي‌کند? زيرا با ترازکردن محور ثقل با مرکز ثقل? گردش و تحرک بدن براي زدن ضرب‌هاي مختلف راحت‌تر مي‌شود.
   3. به دور بودن از آسيب‌هاي ناشي از فشارهاي نابجا و استمرار آن.

+ نوشته شده در  شنبه 1389/07/03ساعت 20:32  توسط N@2  | 

مسابقات بدمینتون قهرمانی کشور در بروجرد پایان یافت

مسابقات بدمینتون قهرمانی کشور در بروجرد پایان یافت

بیست و ششمین دوره از مسابقات بدمینتون قهرمانی کشور در رده جوانان با معرفی برگزیدگان در شهرستان بروجرد پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری شهرستان بروجرد، این دوره از رقابتهای بدمینتون قهرمانی کشور که با حضور 29 تیم و 200 ورزشکار از 28 تا 31 شهریور ماه سال جاری به مدت چهار روز به میزبانی شهرستان بروجرد در مجموعه ورزشی ولایت برگزار شد.

فینال این دوره از مسابقات بین میلاد حاجی از تیم لرستان و صدرالدین صادقی از کرمانشاه برگزار شد که در نهایت ورزشکار لرستانی به عنوان قهرمانی این دوره از رقابتهای بدمینتون قهرمانی کشور دست یافت.

همچنین در نتایج تیمی تیم تهران حائز عنوان نخست شد و تیم لرستان نیز به عنوان دومی این دوره از مسابقات رسید.

عنوان سوم مسابقات بدمینتون قهرمانی کشور در رده جوانان نیز به طور مشترک به تیمهای اعزامی از استانهای کرمانشاه و خراسان رضوی رسید.

در نتایج انفرادی این دوره از رقابتها نیز میلاد حاجی از استان لرستان اول، صدرالدین صادقی از استان کرمانشاه دوم و کسری اصولی از استان فارس و فرزین خانجانی از استان تهران به طور مشترک سوم شدند.

در نتایج دو نفره این مسابقات نیز ابوالفضل معتمدی راد و محمد جواد غریب از خراسان رضوی عنوان اول، مهران شهبازی و رضا شهبازی از استان کردستان عنوان دوم و شایان جوان و وهاب وکیلی از استان تهران و محمد دولتشاهی فرد و محمد حسین فتحی از لرستان به طور مشترک حائز عنوان سوم شدند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/07/01ساعت 18:57  توسط N@2  |